HES Kodu

Covid-19 pandemi sürecinde vatandaşların sağlık durumunu bildirebildiği, seyahat ve benzer aktiviteleri hakkında işlem yapabildiği, bulundukları konumda yer alan hasta yoğunluğunu takip edebildikleri bir sistem olan HES (Hayat Eve Sığar) sistemi, HES Kodu adı verilen ve kişiye özel olan bir kod sağlamaktadır. Yasaklı ve sınırlı durumlarda seyahat ve konaklama gibi izin işlemleri için zorunlu hale getirilen bu kod belirli tarih aralığında ve belirli aktiviteler için alınabildiği gibi, süre sınırı olmaksızın da alınabilmektedir.

Öğretmen evlerinde konaklama yapmak için zorunlu olan HES kodunu konaklama öncesinde temin etmeniz gerekmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodunu 3 farklı yöntemle alabilir, bunlar;

1. Kısa Mesaj ile HES Kodu Alma

Kısa Mesaj ile HES kodu almak için aşağıda sıralanan bilgileri aralarında boşluk bırakarak (+ olmayacak sadece 1 adet boşluk) 2023‘e SMS atmanız gerekmektedir.
HES + TC Kimlik Numaranız + Kimlik kartınızın seri numarasının son 4 rakamı + kodun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı

– Örnek TC Kimlik numarası: 01987654321

– Örnek TC kimlik kartının ön yüzündeki seri numarası: xxxxx4321

– Örnek süre: 14 gün

Yukarıdaki örnekler baz alındığında gönderilmesi gereken kısa mesaj: “HES 01987654321 4321 14” olmalıdır. Mesajı doğru olarak 2023‘e gönderdiğinizde kısa süre içerisinde HES kodunuz telefonunuza gelecektir.

HES kodu kişiye özel olduğundan her birey için ayrı ayrı alınmalıdır.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma

Android ve IOS işletim sistemine ait mobil cihazlara yükleyebileceğiniz Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını kullanarak kolaylıkla HES kodunuzu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulama ekranındaki “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girmek ve “Yeni Kod Ekle” bağlantısına tıklamak. İlgili alanları doldurduktan sonra HES kodunuz ekranda gözükecektir.

E-Devlet Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma

E-devlet.gov.tr web sitesi üzerinden veya E-Devlet mobil uygulamasından yeni HES kodu oluşturabilir ve daha önce oluşturulan HES kodlarınıza ulaşabilirsiniz. Yeni kod oluşturmak için; hizmet arama kutusuna “hes kodu” yazarak arama yapmanız ve sonuçlarda gözüken “Yeni HES Kodu Ekle” bağlantısına tıklamanız yeterli. Çıkan sayfada gerekli alanları doldurarak HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Yorumlar